- TOSR120B - 2 Channel USB/Wireless 5V Relay - (Password/Momentary/Latching/Bypass button)
Product Categories
- FREE SHIPPING Items (5)
- Bluetooth Audio Amplifier (27)
- Bluetooth Audio Amplifier (Apt-X) (29)
- Bluetooth Audio Receiver/Transmitter modules (26)
- Bluetooth Audio volume controller (3)
- Bluetooth Relays (16)
- Digital Menu and Calenders (3)
- Scoreduino (11)
- RGB Scoreboards- Wi-Fi (10)
- Digital Scoreboards- Bluetooth (32)
- Scoreduino DMD- Bluetooth (15)
- Dot Matrix Displays (11)
- Arduino Modules (14)
- Arduino Shields (7)
- Counters (7)
- DIY Kits (17)
- Lazybones (2)
- Bluetooth Relays (16)
- RF Relays (7)
- Timer Relays (9)
- USB Relays (19)
- FM transmitters (3)
- Buck and Boost Modules (1)
- Power supplies (9)
Featured product
Description
The module is powered using a 5V DC power supply (or USB). The DC input jack is 2.1mm with positive core polarity and the relays are SPDT types. If you want to power it with DC 12V or 24V, you just need a 12V/24V-5V DC converter.
Note: Relay board default password is: 123456
Relay power rating
A full datasheet for the relays used on the TOSR120B is here: G5LA datasheet
If you use DC power, the Input voltage should be DC 5V.
First Step - Install the Driver
Commands
The TOSR120B operates with an easy to use command set as described in the table below.
TOSR120B Baud rate : 9600
Test program
Features:
- Working voltage: 5V DC
- Dimension: 89.5x45x17.2(mm) / 3.52x1.77x0.67 (inch)
- Standby Current 10mA/5V DC